İLETİŞİM
SİTE SAHİBİ: NESRİN İKİZLER e.mail: perizadeyasar@hotmail.com
BİZİ TAKİP EDİN
02128561627
Kategoriler
Uyarı!
Sitemizde yer alan bilgiler paylaşım amaçlıdır. Lütfen uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.
Yasal Uyarı!
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Legal Notice!
The information on this site is in the nature and treatment purposes is not recommended. It is the responsibility of the applications the site owner. A physician for medical problems always have danışınız.Your doctor's the drugs and diagnostics without necessarily going kullanınız.To doctor Whatever your complaint, you can put, with this information, do not attempt to treat your self. This information is not strictly a disease diagnostic purposes.

Soya filizi, birçok yararı olan, sıkça sofralarda yer alan ancak yeteri kadar tanınmayan bir bitki türüdür. Soya, Çin’de 5 bin yıldır yetiştirilmekte ve gıda maddesi olarak kullanılmaktadır. Bugün birçok Avrupa ülkesinde tüketimi yaygılaşan soya filizi, kısmen ekmek eldesin de ve tereyağ yapımında kullanılmaktadır.

Yiyecek maddesi olarak kullanılan soya filizi, nadiren boya yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca bugün süt, yoğurt, peynir ve dondurma külahı gibi sık kullanılan ürünler ile gübre, ilaç ve çocuk maması gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda B1, B2, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Çeşitli madeni tuzlar ve kalsiyum bakımından zengin olan soya fasulyesi yine bol miktarda demir, fosfor, bakır, manganez ve potasyum gibi önemli mineralleri içinde barındırır.

Ülkemizde soya, sebzeler arasında en yaygın olarak bilinen türlerden birisidir. Görünüm açısından ince uzun ve yumuşak bir dokuya sahip olan soya filizi, yukarıda da belirtildiği gibi Uzakdoğu ülkelerinin ana besin kaynakları arasında yer alır.

Yetiştiriciliği oldukça kolay olan soya filizinin doyurucu olması dışında, hazmı kolaylaştırması, yüksek lif oranına sahip olması önemli artılarıdır.

Soya Filizinin Faydaları Nelerdir?

*Kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

*Kadınlarda menopoz döneminde oluşan ağrıların azalmasını sağlar.

*Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

*Kalp ve damar hastalıklarına karşı yakalanma riskini azaltır.

*Vücut gelişiminde önemli bir etkisi vardır.

*Şeker hastalarının sık tüketmesi tavsiye edilmektedir.

*Zihin ve vücut yorgunluğuna karşı yararlı etkileri bulunmaktadır.

Evde nasıl soya filizi yetiştirilir?

5-6 cm derinliğe sahip bir kap içerisine 2 cm kalınlığında taşsız kumu yayınız. Yaymış olduğunuz kum üzerine 1-2 cm aralıklarla soya tohumlarını serpin ve üzerini kumla kapatın. Bu işlem sonunda sulamayı unutmayın.

Yaz aylarında normal havada kışın ise biraz daha sıcak ortamlarda hazırladığınız soya tohumlarını yetiştirebilirsiniz. Tohumlar mutlaka gün aşırı sulanmalıdır. Ortalama 3-4 gün içerisinde filiz vermeye başlayacaktır. Aynı kum ile birçok defa soya filizi yetiştrebilirsiniz.

Leave a Reply

Şeyda Coşkun
Ahmet Maranki
Şifalı Yemekler

İbrahim Saraçoğlu
Canan Karatay
Prof Dr O. Müftüoğlu
Suna Dumankaya
Taylan Kümeli
Dr. Feridun Kunak
Haluk Saçaklı
Erkan Topuz
Mehmet Öz
Ebru Şallı
Dr Gürkan Kubilay
Suat Arusan
Ender Saraç
Ömer Coşkun
KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME
Güzellik & Bakım
Diyet
Şifalı Bitkiler
Gün Gün Hamilelik
Ameliyat Görüntüleri
3000 TIP DOKTORU
Yeni SGK Yasası
Alışveriş & İndirim
Fıkralar
İstanbul Rehberi
Tatil Seçenekleri
Şarkı Sözleri