İLETİŞİM
SİTE SAHİBİ: NESRİN İKİZLER e.mail: perizadeyasar@hotmail.com
BİZİ TAKİP EDİN
02128561627
Kategoriler
Uyarı!
Sitemizde yer alan bilgiler paylaşım amaçlıdır. Lütfen uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.
Yasal Uyarı!
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Legal Notice!
The information on this site is in the nature and treatment purposes is not recommended. It is the responsibility of the applications the site owner. A physician for medical problems always have danışınız.Your doctor's the drugs and diagnostics without necessarily going kullanınız.To doctor Whatever your complaint, you can put, with this information, do not attempt to treat your self. This information is not strictly a disease diagnostic purposes.


SAUERKRAUT ( EKŞİMİŞ LAHANA )

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu televizyonda yayınlanan bir programda SAUERKRAUT yani EKŞİMİŞ LAHANADAN  bahsetti.

Almanya’da köylülerin panayırlarda sattığı ekşimiş lahana B12 vitaminin bulunduran dünyadaki tek sebzedir.

Bilindiği üzere B 12 vitamini sinir sistemi bozukluklarını gideren, alyuvarların gelişmesini ve çoğalmasını sağlayan, kansızlığı gideren bir vitamindir. Hastalıklar sonrası nekahet döneminde çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dikkati toplamada ve dengede çok önemlidir.

TABİİ ELDE ETME YOLLARI:

Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Bu vitamin sebzelerde bulunmaz fakat, laktik asit diğer adıyla süt asidi üreyünce B12 vitaminini oluşturduğu için lahanayı bu şekilde hazırlamanız B12 vitaminin açığa çıkmasını sağlıyor.

MALZEMELER:

1 büyük lahana ( hibrit olmayan )

1 adet temiz cam kavanoz

1 adet temiz naylon poşet

1 kilo lahana için 25 gram kaya tuzu ( 1 yemek kaşığı tuz 40 gramdır.)

Kaya tuzunu dövüp inceltin.

HAZIRLANIŞI:

Bu tarifi hazırlarken lahanaların yıkanmamış olması gerekiyor. Bu sebeple dış yapraklarını çıkartınız. Geri kalan lahana yapraklarını 2-3 mm incelikte doğrayınız. Temiz bir cam kavanoza bir sıra lahana daha sonra üzerine tuz, tekrar lahana ve tekrar tuz olarak cam kavanoz yarısına dolana kadar bu şekilde yerleştirin. Naylon poşete temiz su koyarak ağzını sıkıca kapatın. Su dolu poşeti kavanozun içine yerleştirin. Bu işlemi yaparken poşetten kesinlikle su sızmaması ve lahanalara değmemesi gerekiyor. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve 20 derece oda sıcaklığında 3-4 hafta bekletin.

Daha sonra afiyetle yiyin.

ENGLİSH

Sauerkraut (sour Cabbage)

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu a TV in a program that went bad Cabbage told me about sauerkraut.

Sold in the market in Germany, the peasants of vitamin B12 in sour cabbage is the world’s only vegetables.

Vitamin B 12 is known to eliminate the nervous system disorder, the growth and reproduction of red blood corpuscle to the correct anemia is a vitamin. Illness is very useful in the period after convalesce. Strengthen the immune system.

It is very important to gather attention and balance.

To obtain the NATURAL WAY:

Veal, calves liver, kidney, milk and milk products, cheese, eggs, mussels, sole, herring, mackerel, sardines are foods that contain vitamin B12. This vitamin is found in vegetables, but the other lactic acid, vitamin B12, called the milk acid üreyünce formed in this way to prepare the cabbage for vitamin B12 to make the disclosure.

Materials:

1 large cabbage (non-hybrid)

1 clear glass jar

1 clear plastic bag

25 grams to 1 kilo cabbage rock salt (1 tablespoon salt is 40 grams.)

Been beaten and then the rock salt.

Preparation of:

Preparing this recipe for cabbage must be unwashed. For this reason, remove the outside leaves. The remaining cabbage leaves cut to 2-3 mm in thinness. A clean glass jar on the cabbage to the order of salt, again half the cabbage and the salt in a glass jar placed in this manner until the full. Nylon bags by putting clean water into his mouth tightly closed. Place the bag into the jar filled with water. This process of making bags absolutely must not touch the water to infiltrate, and cabbage. Close the mouth of the jar tightly and wait 3-4 weeks at room temperature to 20 degrees.

Then eat with health.

Leave a Reply

Şeyda Coşkun
Ahmet Maranki
Şifalı Yemekler

İbrahim Saraçoğlu
Canan Karatay
Prof Dr O. Müftüoğlu
Suna Dumankaya
Taylan Kümeli
Dr. Feridun Kunak
Haluk Saçaklı
Erkan Topuz
Mehmet Öz
Ebru Şallı
Dr Gürkan Kubilay
Suat Arusan
Ender Saraç
Ömer Coşkun
KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME
Güzellik & Bakım
Diyet
Şifalı Bitkiler
Gün Gün Hamilelik
Ameliyat Görüntüleri
3000 TIP DOKTORU
Yeni SGK Yasası
Alışveriş & İndirim
Fıkralar
İstanbul Rehberi
Tatil Seçenekleri
Şarkı Sözleri