İLETİŞİM
SİTE SAHİBİ: NESRİN İKİZLER e.mail: perizadeyasar@hotmail.com
BİZİ TAKİP EDİN
02128561627
Kategoriler
Uyarı!
Sitemizde yer alan bilgiler paylaşım amaçlıdır. Lütfen uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.
Yasal Uyarı!
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Legal Notice!
The information on this site is in the nature and treatment purposes is not recommended. It is the responsibility of the applications the site owner. A physician for medical problems always have danışınız.Your doctor's the drugs and diagnostics without necessarily going kullanınız.To doctor Whatever your complaint, you can put, with this information, do not attempt to treat your self. This information is not strictly a disease diagnostic purposes.

Hastalık Hakkında Bilgi

Yemek ve içmekte ölçüyü kaçırdığımızda en ağır yükü sırtlanan organ midedir. Fazla alkol, fazla sigara, fazla aspirin ve yapay katkılı besinler mideyi zorlayanların önde gelenleridir.
Midenin başlıca görevi ise, besinleri ince bağırsağın sindirebileceği kıvama getirmektir ve bunu, salgıladığı asitler ve çok etkili enzimler sayesinde başarır.
Ama mideyi ele almadan önce yemek borusunu dikkatle gözden geçirmemiz doğru olur. Mide borusundaki yanmalar ve ağızda ekşimsi bir tat oluşturan geğirmeler bir mide probleminin belirtileridir. Bu tür problemler mukoza koruyucu bitkilerle, örneğin ebegümeci ve keten tohumu ile giderilebilir, ama yine de rahatsızlığın nedeninin teşhis edilmesi gerekir. Aynı biçimde, yutkunma zorluklarının da uzmanlarca gözden geçirilmesi gerekir. Bu tür rahatsızlıklar genellikle sinirsel gerginliklerden ve korku hallerinden kaynaklanabilir ve şerbetçiotu, kediotu kökü, yeşil yulaf, lavanta gibi bitkilerin çayı ile tedavi edilebilir.

Tedavi Şekli

Sindirim Aksaklıkları (İndigestion)
Sindirim aksaklıkları olarak tanımlanan belirtilerin büyük çoğunluğu, ölçüsüzce yemek alışkanlığından kaynaklanır. Sindirim aksaklıklarında genellikle ağrı, şişkinlik, mide yanması ve benzeri belirtiler görülür. Bu belirtilerin nedenleri genelde dört guruba ayrılabilir.

Zamansız Yemek
Bedensel işlevler belirli ritimler tarafından belirlenir; mide ve tüm sindirim sistemi de bu konuda bir ayrıcalığa sahip değildir. Zamansız beslenmeyle bu ritmin bozulması durumunda, sindirim aksaklıkları oluşur. Örneğin, vardiyalı çalışan kişilerde bu tür rahatsızlıklar sıklıkla görülür.

Ölçüsüz Ve Hızlı Yemek
Mideye çok fazla besin girdiğinde (bir kerede veya gün boyunca), kapasitesinin üstünde yüklenmiş olur ve görevini tam olarak yapamaz. Bu yüklenme ayrıca, tüm sistemi etkileyebilecek mide problemlerinin oluşmasına yol açabilir. Genellikle beden yağlarında artma görülür. Besinler çok az çiğnenerek kısa sürede yutulduğunda da problemler oluşur. Besinler tam olarak sindirilemez ve sistemi sindirilmemiş biçimde terk ederler.

Yanlış Beslenme
Ortaya çıkan belirtiler yeterince açık olmasa bile, pek çok kişinin, belirli besinlere karşı alerjiye yatkınlıkları vardır. Problem oluşturabilecek tüm besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu tür besinlerin tipik örnekleri, yapışkan albümin gibi tahıl proteinleri içeren, bulgur veya rafine edilmemiş buğday unundan üretilen ekmektir. İnek sütü de çok etkili bir başka alerjendir.

Sinirsel Gerginlik
Stres ve korku, mideyi ve tüm sindirim sistemini doğrudan etkiler.
Tüm bu etkenleri göz önüne alarak, beslenmemizi ve yaşam biçimimizi gereğine göre değiştirebilirsek, sindirim aksaklıklarını tedavi edebiliriz. Ayrıca, iyileşmeyi destekleyebilecek şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Bu bitkiler, rahatsızlığın nedenlerine göre seçilmelidir. Keçisakalı, mideyi yatıştıran ve her tür asit fazlalığının önüne geçebilen en önemli bitkidir. Mukoza koruyucu bitkiler de çok etkilidir. Ebegümeci ve keten tohumu bu konuda güvenilebilecek bitkilerdir.
Sindirim yetersizliğine karşı, acı maddeler içeren, centiyane kökü, eğir kökü ve pelinotu gibi bitkiler kullanılabilir.
Gaz şişkinliklerine karşı, anason, rezene, frenk kimyonu, oğulotu ve nane gibi bitkiler etkilidir.
Sinirsel gerginliklere karşı, sinir sistemini yatıştırıcı ama öncelikle gaz söktürücü etkileri de olan, kediotu kökü, şerbetçiotu, mayıs papatyası, lavanta ve biberiye anımsanmalıdır.

Mide Mukozası İltihabı (Gastritis)
Sindirim aksaklığı gibi işlevsel mide rahatsızlıkları, organik bir hastalığa dönüştüklerinde, öncelikle midenin iç yüzeyini saran mukoza tabakasında iltihaplanma oluşur. Herhangi bir enfeksiyondan veya bazı besinlere karşı oluşan tepkilerden kaynaklanabilen bu iltihaplanma, kısa sürede iyileşebilir, ama uzun süreli (kronik) bir hastalık haline de gelebilir. Uzun süreli hastalıkların kaynağı, yanlış beslenme, alkol, sigara ve stres olabilir.
Genelde, bu nedenlerin birkaçı bir arada bulunur. Gastrit tedavisinin temelini, özel bir diyet ve şifalı bitki kullanımı oluşturmalıdır. Diyet konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, iltihaplanmalara yol açan veya oluşmuş iltihaplanmaların durumunu daha da kötüleştiren, uyarıcı maddelerden kaçınmak olmalıdır. Kimyasal veya mekanik uyarıcılar ve ısı da göz önünde bulundurulmalıdır.
İltihabik ortama çok kötü etki yapacakları için, çok sıcak yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Çok soğuk yiyecek ve içecekler de benzer etki yapabilirler.
Kimyasal maddeler hastalığı doğrudan etkileyebilirler. Sirke ve benzeri ürünler içeren besinlerden ve turşulardan uzak durulmalıdır. Mide mukozasını aynı biçimde olumsuz etkileyen alkolün her çeşidinden kaçınılmalıdır. Tütün kullanımı da hastalığı kötüleştirir, çünkü tütünün içindeki katranın önemli bir bölümü mideye ulaşır. Bol baharatlı ve yağlı yemekler de rahatsızlıklara yol açabilir.
Mekanik tahrişe neden olabilecek besinlerden, örneğin, yara üstünde bir zımpara etkisi yapabilecek lifli besinlerden kaçınmak gerekir. Uygulanacak olan diyet daha çok yumuşak besinlerden oluşmalıdır; kara ekmek, fındık-fıstık ve domatesten uzak durulmalıdır. Ama hastalık atlatıldıktan sonra, sağlıklı bir beslenme için çok önemli olan posalı ve lifli besinleri tüketmeye kademeli olarak başlamak gerekir.
Aşağıdaki bitki karışımın çayı da mide mukozasını yatıştırır ve iyileştirir: Meyan kökü 2 ölçek, hatmi kökü 2 ölçek, keçisakalı 1 ölçek, ebegümeci 1 ölçek, mayıs papatyası 1 ölçek.
Kökler ve bitkiler çok ince kıyılarak iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür.
Rahatsızlık sona erene kadar, her yemekten sonra 1 bardak çay içilir. Eğer rahatsızlığa şişkinlik de eşlik ediyorsa, karışıma 1 ölçek eğir kökü eklenir. Eğer stres söz konusu ise, sinir sistemini güçlendirici olarak, 1 ölçek de kediotu kökü eklenmelidir.

Mide Ülseri
Midenin uğradığı zarar uzun süre fark edilmez veya ihmal edilirse, mide mukozasındaki yüzeysel hasar, mukozanın kas yapısını da tehdit etmeye başlar. Mide mukozası, içinde bulunduğu kötü şartlarla başa çıkamaz, asitler ve enzimler mide duvarına saldırarak sonuca ulaşırlar. Bu sonuç mide ülseridir.
Mide ülserinin şifalı bitkilerle tedavisi hiç de karmaşık sayılmaz ve kısa sürede sonuçlandırılabilir. Ama rahatsızlık belirtilerinin sona ermesiyle, sözü edilen hastalığın kesin tedavisinin birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Şifalı bitkiler belirtileri yatıştırarak tedavi sürecini başlatırlar, ama kesin tedavinin zamana ihtiyacı vardır ve ancak yaşam biçimi kontrol altına alındığında gerçekleşebilir. Bir mide veya onikiparmakbağırsağı ülseri oluştuğunda bilmemiz gereken gerçek, yaşam biçimimizin düzensizliği veya ölçüsüzlüğü hakkında bedenimizin bizi uyarmakta oluşudur. Neden belki yalnızca beslenmeden, belki çalışma ortamından, özel ilişkilerimizden veya sempati duyduğumuz siyasi partinin başarısızlıklarından kaynaklanabilir.
Şifalı bitkiler mide ülserini tedavi edebilirler, ama bedenimizin bize verdiği dersten sonuçlar çıkararak yaşam biçimimizi düzenleyemezsek, yeni ülserlerden kurtulmamız pek kolay olmayacaktır.
Tedavinin başarısı, özenle uygulanan beslenme diyetine ve şifalı bitkilerin doğru kullanımına bağlıdır. Bu konuda başarılı olabilecek bitki karışımı: Mayıs papatyası, hatmi kökü, aynısafa, meyan kökü, zencefil, eğir kökü.
Hatmi kökü ve meyan kökü, mukoza koruyucu özellikleri açısından öncelikle önerilir ve mukozayı tedavi edici özelliklere de sahiptirler. Papatya ve zencefil, zayıf ve duyarlı mideleri yatıştırır ve desteklerler. Aynısafa, yara iyileştirici olarak, ülserin iyileşmesine aktif katkı sağlar. Eğir kökü, mideyi güçlendirir ve mide salgılarını (az veya çok olsa da) normal düzeyde tutar. Eğer hastalık nedenleri arasında stres de varsa, kediotu kökü veya şerbetçiotu bu karışıma eklenmelidir.
Bitkiler çok ince kıyılarak iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden yarım saat önce olmak üzere, günde 3 bardak çay, tatlandırılmadan ve sıcak içilir.
Aşırı rahatsızlıklarda, tamamen posasız, yumuşak besinler almaya özen gösterilmelidir. Ayrıca midenin yükünün daha da azaltılması bakımından, besinler elden geldiğince az albümin içerikli olmalıdır. Rahatsızlıklar azaldıkça, besinlerdeki posa ve albümin oranı ve çeşitliliği de kademeli olarak arttırılabilir. Tütün ve alkolden uzak durmak çok önemlidir. Özellikle tütün açlığı nedeniyle sinirsel gerginlikler oluşabilir ve bu durumda hastanın durumu daha da kötüleşebilir. Ama ne olursa olsun, en doğrusu, tütün(sigara) alışkanlığına bir an önce son vermektir.

ENGLİSH

Information about the disease

Food and drink when we miss is the heaviest load measurements are backs organ is the stomach. Alcohol, more cigarettes, forced to stomach than aspirin and artificial food additives are the leading ones.
The main task of the stomach, small intestine, the digested food is to bring consistency and it may, the secretion of acids and enzymes, thanks to very effective to achieve.
But before you take the stomach to the esophagus to carefully review we will. Stomach tube and the side of a taste in the mouth sourish the symptoms of stomach problems are a form of belching. This type of protective mucous problems with plants, for example, can be resolved with mallow and linseed, but still need to diagnose the cause of discomfort. Similarly, swallowing difficulties should also be reviewed by experts. This kind of discomfort and fear often as may be due to nervous tension and hops, valerian root, green oats, such as lavender can be treated with tea plants.

Treatment Modality

Digestive failures (İndigestion)


Digestive symptoms, defined as failure of the majority, is caused by eating habits beyond measure. Usually in the digestive disruptions pain, bloating, heartburn and other symptoms are seen. The causes of these symptoms usually can be divided into four groups.

Timeless Dining
Bodily functions are determined by the specific rhythms, stomach and entire digestive system also lacks an exception in this regard. In the event of untimely deterioration of nutritional rhythms, digestive disruptions occur. For example, shift workers who are frequently seen in such diseases.

Unconscionable And Fast Food
Too much food enters the stomach (or days at a time), capacity will be installed at the top and can not fully function. This load also could affect the whole system could lead to the formation of stomach problems. Usually an increase in body fat are seen. Nutrients in a short time be very little chewing or swallowing problems occur when. Can not be fully digested nutrients and undigested way do they leave the system.

Incorrect Nutrition
The resulting clear enough even without symptoms, many people, there is a predisposition to allergies to certain foods. All foods that may pose a problem absolutely must be avoided. Typical examples of this type of nutrients, such as albumin adhesive proteins that contain grain, wheat or bread made from unrefined wheat flour. Cow’s milk allergens is also another very effective.

Neural Tension
Stress and anxiety, stomach and all directly affect the digestive system.
Taking into consideration all these factors, should depend on our diet and lifestyle are able, we can treat digestive disruptions. Also, to support healing herbs can benefit from. These plants, should be selected according to the cause of discomfort. Keçisakalı, disarming, and all kinds of stomach acid can help to prevent excess is the most important crops. Plants also are very effective protective mucous membranes. Mallow and linseed plants can be trusted in this regard are.
Against digestive insufficiency, which contains bitter substances, centiyane root, spinning plants such as root and pelinotu available.
Against gas bloating, anise, fennel, cumin crème, the balm and mint plants, such as effective.
Against nervous tension, nervous system sedative effects, but also the first gas removed, valerian root, hops, May daisy, lavender and rosemary should be remembered.

Inflammation of the Mucosa of the stomach (Gastritis)
Functional stomach disorders such as digestive misbehavior, they are converted to an organic disease, primarily to the inner surface of the stomach mucous layer surrounding the inflammation occurs. Against any infection or some foods which can be caused by the inflammation response, may improve in a short time, but the long-term (chronic) can come into a disease. Source of long-term illness, improper diet, alcohol, smoking and stress may be.
In general, it is found in a few of these reasons. The basis of the treatment of gastritis, should establish a special diet and use of herbs. Issues to be considered primarily a matter of diet, infections were caused or created a worse situation makes infection, should be to avoid stimulant drugs. Chemical or mechanical stimuli and heat should be taken into consideration.
Too bad for the environment will impact İltihabik, very hot foods and beverages should be consumed. Very cold foods and drinks can make a similar impact.
Chemicals can affect the disease directly. And similar products and foods containing vinegar from pickles should be avoided. Gastric mucosa in the same way that alcohol negatively affects all kinds should be avoided. Tobacco use worsens the disease, because a significant portion of the tar in tobacco reaches the stomach. Spicy and fatty foods rich can cause discomfort.
Foods that may cause mechanical irritation, for example, an abrasive effect on wound fiber to avoid the need to do. Which apply more soft food diet should consist of; black bread, nuts-peanuts and tomatoes should be avoided. But the disease has been overcome, which is vital for a healthy diet and fibrous foods to consume posalı should start gradually.
Following plants mixture of tea soothes the stomach mucosa and improves: Licorice root 2 scale, marshmallow root 2 scale, keçisakalı 1 part, 1 part hibiscus, chamomile May 1 scale.
Roots and herbs can be very finely chopped mixed thoroughly. Half a teaspoon or a plant, a medium size glass of water is boiled whole with boiling water, infuse for 10 minutes after the extract.
Discomfort ended up, after every meal is 1 cup of tea. If discomfort accompanied swelling, you will be added to the mixture of 1 part spinning roots. If the stress is concerned, the nervous system booster, 1 part valerian root also should be added.

Stomach Ulcer
Stomach for a long time suffered harm or neglect is not noticeable, superficial damage in the gastric mucosa, mucosa of the muscle begins to threaten the structure. Gastric mucosa, can not cope with poor conditions in the where, the stomach acids and enzymes to attack the wall can reach the result. This result is a stomach ulcer.
Treatment of gastric ulcer healing with plants is not complicated at all and can result in a short time. But the closure of disease symptoms, definitive treatment of the disease mentioned should not be confused with each other. Medicinal plants initiate the treatment process by soothing the symptoms, but the exact time of treatment needs and way of life is under control but it can happen. A gastric ulcer occurs or onikiparmakbağırsağı we need to know the truth, our way of life or excess of disorder to warn us about our body provides. Why perhaps only nutrition, maybe work environment, or sympathy for our special relationship may be due to the failure of the political parties.
Medicinal plants can treat stomach ulcers, but the conclusions from the lessons of our body gives us a way of life we can not organize, we get rid of the new ulcer will not be easy.
The success of treatment, nutrition diet and carefully applied depends on the proper use of medicinal plants. This issue may be successful in a mixture of herbs: May daisy, marshmallow root, aynısafa, licorice root, ginger, spinning root.
Marshmallow root and licorice root, mucosal protective properties primarily in terms of recommendation, and mucosa have therapeutic properties also. Chamomile and ginger, weak and sensitive stomachs will soothe and support. Aynısafa, as wound healing, the healing of the ulcer provides active participation. Spinning root, strengthens the stomach and the gastric secretion (although more or less) in the amount of normal levels. If the disease is among the causes of stress also exists, valerian root, or hops should be added to this mixture.
Plants can be very finely minced meat is mixed. Half a teaspoon or a plant, a medium size glass of water is boiled whole with boiling water, infuse 8-10 minutes after the extract. To half an hour before meals a day, 3 cups of tea, and hot drink without sweetening.
In extreme discomfort, completely posasız, care must be taken to take soft food. In addition, further reduction of the burden in terms of the stomach, foods low albumin content, you should come hand. Become less diseases, nutrition and variety in the pulp and albumin ratio can be increased gradually. It is important to stay away from tobacco and alcohol. Starvation may occur because of tobacco especially nervous tension and even in this case, the patient’s condition worsen. But no matter what happens, most precisely, tobacco (cigarettes) a moment ago put an end to the habit.

Bir Yanıt to “MİDE HASTALIKLARI-DOÇ.DR.ÖMER COŞKUN’DAN BİTKİSEL ÖNERİLER”

 • ahmet diyor ki:

  oğul otu mideye iyi glir diyorsunuz bu ve bunun gibi iddialarınız hangi klinik çalışmayla sübuta erdi acaba .yoksa halk arasında böyle bilinirmi diyorsunuz
  saygılar
  ahmet t
  yük. ziraat mühendisi
  tıbbi bitkiler uzmanı

Leave a Reply

Şeyda Coşkun
Ahmet Maranki
Şifalı Yemekler

İbrahim Saraçoğlu
Canan Karatay
Prof Dr O. Müftüoğlu
Suna Dumankaya
Taylan Kümeli
Dr. Feridun Kunak
Haluk Saçaklı
Erkan Topuz
Mehmet Öz
Ebru Şallı
Dr Gürkan Kubilay
Suat Arusan
Ender Saraç
Ömer Coşkun
KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME
Güzellik & Bakım
Diyet
Şifalı Bitkiler
Gün Gün Hamilelik
Ameliyat Görüntüleri
3000 TIP DOKTORU
Yeni SGK Yasası
Alışveriş & İndirim
Fıkralar
İstanbul Rehberi
Tatil Seçenekleri
Şarkı Sözleri