İLETİŞİM
SİTE SAHİBİ: NESRİN İKİZLER e.mail: perizadeyasar@hotmail.com
BİZİ TAKİP EDİN
02128561627
Kategoriler
Uyarı!
Sitemizde yer alan bilgiler paylaşım amaçlıdır. Lütfen uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.
Yasal Uyarı!
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Legal Notice!
The information on this site is in the nature and treatment purposes is not recommended. It is the responsibility of the applications the site owner. A physician for medical problems always have danışınız.Your doctor's the drugs and diagnostics without necessarily going kullanınız.To doctor Whatever your complaint, you can put, with this information, do not attempt to treat your self. This information is not strictly a disease diagnostic purposes.

“Zayıflamalıyım ama nerden başlayacağımı bilmiyorum, birçok kez rejim yaptım, spor salonlarına üye oldum, önce kiloları verdim ama bir süre sonra hepsini fazlası ile geri aldım” diyorsanız; işte size kalıcı zayıflamanın formülleri:

Kalıcı Kilo Kaybı İçin Metabolizmanızı ve Sağlığınızı Kontrol Ettirin

Öncelikle kendinizi bir dinleyin. Yorgunluğunuz, halsizliğiniz, saç dökülmeniz, vücudunuzda şişlikleriniz var mı? Herşeyden vazgeçerim ama tatlıdan asla diyorsanız, makarnayı, böreği, pilavı daha çok seviyorsanız, açlığa dayanamıyorum, çok sinirli oluyorum, başım dönüyor, bir an önce bir şeyler yemeliyim  diye düşünüyorsanız,  öncelikle iyi bir muayeneden geçmeniz gerekiyor.

Belki de zayıflamaya karar verildiğinde yapılan en büyük yanlış, zayıflama işinin sadece az beslenerek yapılabileceğidir. Tabii ki beslenme önemlidir ama ondan da önemlisi kişiyi yemeye iten faktörler nelerdir?  Bunların çözümlenmesi gereklidir.

İnsan vücudu çok karmaşık bir organizmadır. Örneğin algıda seçicilik dediğimiz şeyin, insanın neye ihtiyacı varsa gözünün hep onu gördüğünü hepimiz biliriz. Mesela bir çanta ihtiyacınız varsa gözünüz hep çanta dükkanlarını görür. Ayakkabı ihtiyacınız varsa gözünüz hep ayakkabı dükkanlarını görür. İnsan vücudu da böyledir; eğer pastayı, böreği, tatlıyı çok seviyorsanız, açlığa dayanamayıp başınız dönüyorsa, midemde bir delik var galiba, yiyorum doymuyorum diyorsanız, büyük olasılıkla vücudunuzda insülin direnci, şeker düşüklüğü gibi bir metabolik hastalık vardır. Yani o tarz yemeleriniz oburluğunuzdan değil altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Yine halsizliğiniz varsa, vücudunuzda şişmeler oluyorsa, tuzlu yiyecekleri daha çok seviyorsanız muhakkak tiroid bezleriniz açısından değerlendirilmeniz gerekir. Yine kadınlarda çok sık görülen kansızlık da değişik gıdalara karşı vücutta bir eğilim yaratabilir. Dolayısı ile bu hastalıklarınızın tanısının konup tedavisinin yapılmadığı bir zayıflama programı, sizin için işkenceye dönüşecektir. Önce kilo verseniz bile bir müddet sonra vücudunuza söz geçiremeyip verdiğiniz kiloları kat kat geri alacaksınız demektir.

Kalıcı Kilo Kaybı İçin Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Metabolik çözüm yapıldıktan sonra, ikinci adımda yapılması gerekenler; alışkanlıklarınızı bir gözden geçirin:

Doyduktan sonra sırf lezzeti için yemeye devam ediyor munuz?

Gece kalkıp yemek yiyor musunuz?

Öğün atlıyor musunuz?

Çatalı elinizden bırakmadan, çok hızlı mı yiyorsunuz?

Yemekleri hazırlarken tadına bakıyor musunuz?

Tabaklarda kalan yemekleri ziyan olmasın diye siz mi yiyorsunuz?

Strese girdiğinizde, üzüldüğünüzde acısını yemeklerden mi çıkarıyor sunuz?

Televizyon seyrederken bir şeyler yemeyi seviyor musunuz?

Çok yediğiniz için suçluluk duyup kendinizden utanıyor musunuz?

Alkollü içkileri çok seviyor musunuz?

Öncelikle hayatınızda yaptığınız yanlışları tespit edip, ömür boyu bunlarla savaşabilmek için çözüm yolları geliştirmeniz gerekir.

İşte size bir kaç öneri:

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın, çok aç olmuyorum diyorsanız bir meyvalı yoğurt da kahvaltı sayılır unutmayın.

Yemeği saatle değil, vücudunuzdan gelen sinyallere göre yapın. Acıkıyorsanız mutlaka bir şey yiyin. İlla donanımlı bir öğün olmasına gerek yok. 1 bardak ayran, 1 tane meyve, 1 avuç leblebi, yarım paket bir diyet bisküvi bile olabilir. Diyelim ki toplantıdasınız sütü bol kahve söyleyebilirsiniz veya sokakta yürüyorsunuz ve acıktınız, 1 küçük ayran içebilirsiniz veya yarım simit yiyebilirsiniz. Kendinize acıkmaya karşı her zaman bir acil çıkış yolu bulmanız gerekir.

Sabah evden çıkarken nasıl ki çantanıza cep telefonunuzu, cüzdanınızı, makyaj malzemelerinizi koyuyorsunuz bunlarla birlikte bir küçük elma veya 2 tane mandalina veya 3-4 adet kuru kayısı da koyabilirsiniz. Acıkmaya karşı her an elinizin altında bir şeyler olsun.

Her acıkma açlık acıkması değildir. Bir şeyler yiyeli 1 saat bile olmadan yeniden acıkıyorsanız bu susama duygusu da olabilir. Böyle durumlarda öncelikle büyük bir bardak su içip bekleyin, hala açlık hissediyorsanız o zaman yemek alternatiflerini düşünebilirsiniz.

Yemeğe çorba ile değil salata, yoğurt ve su ile başlayın. Bir lokma salata, bir lokma yoğurt, bir yudum su için. Salata ve yoğurt bittikten sonra çorbanızı için. Çorbanız bittikten sonra ana yemeğe geçin. Ana yemeğiniz bittikten sonra kendinizi doymamış hissediyorsanız, 1 bardak su için ve hala doymamışsanız 1 tane meyve yiyin. Bu tür yemek hem daha yavaş yemenize neden olur hem de sizi daha uzun süre tok tutar.

Öfkelendiğinizde acısını buzdolabından çıkarmayın. Hemen kendinizi dışarı atın ve kendinize küçük bir şey satın alın. Bu kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlar ve daha mutlu olursunuz. Evden çıkmak istemiyorum illa bir şey yemem gerekiyor diyorsanız, 1 kâse kuru vişne öfkeyi dindirmeye birebirdir. Hem yemesi zor bir besindir, hem de çekirdekleri ile çöp kovasına doğru basketbol oynayabilirsiniz.

Televizyon karşısında mümkün olduğunca bir şey yememeye özen gösterin. Çünkü televizyon hem görme duyumuza hem işitme duyumuza hitab eder. Üçüncü duyu olan tat duygusu kontrolümüz dışına çıkabilir. Boş boş televizyon seyredemiyorum diyorsanız, yemek yerine şekersiz bitki çayı içmek de iyi bir alternatiftir.

Kalıcı Kilo Kaybı İçin Hareketi Yaşamınızın Bir Parçası Yapın

Çoğu zaman zayıflamak uğruna aç kalmaya hazırızdır. Herkes dolma, mantı, börek yerken biz ayrı bir köşede sevimsiz lahana çorbaları bile içmeye razı oluruz. Ama zayıflamak için egzersiz söz konusu olduğunda canımız sıkılır ve egzersiz yapmamak için bahaneler oluşturmaya başlarız.

Günde ortalama 8 saatimizi uykuda, 2 saatimizi trafikte,  8 saatimizi işte geçiririz. Geriye kendimize 6 saat kalır. Bu 6 saatin içinde yemek yeme, televizyon seyretme, kitap okuma gibi alışkanlıklarımızı yerleştiririz de yarım saatcik yürüyüş için vakit bulamayız.

Haftada en az 3 gün 30 dakikalık bir yürüyüş eğer sürekli yapılırsa sonuç alınır. Daha iyi ve çabuk sonuç almak için ise haftada 5 gün 30-40 dakikalık egzersizler yapılmalıdır. Burada yürüyüş temposunu hızlı yürüyüş, yavaş koşu olarak düşünmek gerekir. Yürüyüş sırasında eklemleri ve beli ağrıyanlar için de çözüm yüzme veya bisiklet çevirme sporları olabilir. Aktif egzersizle birlikte ağırlık egzersizlerini de yapabilirsek verdiğimiz kilomuzu hem daha iyi koruruz hem de kilo verme sonrası oluşan sarkmaları önlemiş oluruz.

Hareket için bazı püf noktalar:

Sporunuzu mümkün olduğu kadar sabah saatlerinde yapmaya özen gösterin.

Hafta içi çalışıyorsanız en azından haftasonları cumartesi ve pazar için hareket

planı yapın.

Aç karnına asla spor yapmayın, en iyi zaman yemekten 1,5-2 saat sonrasıdır.

Spora başlamadan önce 1 bardak su için, spor yapma zamanı uzarsa her  20 dakikada bir 1 bardak su içmek gerekir.

Daha fazla kilo vermek için vücudunuza naylon poşet sarmayın. Doku zedelenmesi yapabilir.

Mümkün olan her yere yürüyerek gidip gelmeye özen gösterin. İşe gitmek için servise biniyorsanız bir kaç durak önce inip daha fazla yürüyebilirsiniz. Aynı şekilde günlük hayatınızda otobüs, dolmuş gibi toplu ulaşım araçlarını kullanıyorsanız hep önce inip yürümeyi alışkanlık haline getirin.

Kendinize bir adım ölçer alıp günlük yaptığınız aktiviteyi ölçebilirsiniz ve kendinize hedefler koyup hareket konusunda daha motive olabilirsiniz. Günlük en az 10 bin adım amaç olmalıdır.

Bu gün için günümüz tıbbında şişmanlık hastalığının çözümü için ne yazık ki mucize bir diyet, mucize bir ilaç ve mucize bir cerrahi yöntem yoktur. %10’luk kilo kaybı bile tüm hastalıklara bağlı ölme riskini %40 oranında azaltır.

Fazla kilolarınızdan sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız yapılması gerekenler şunlardır: öncelikle verilmesi gereken yağ dokunuz belirlenmeli, metabolizma hızınız ölçülmeli, şişmanlığa neden olabilecek veya şişmanlıkla birlikte görülen hastalıklarınızın tıbbi tedavisine başlanmalı, bununla birlikte beslenme ve egzersiz konusunda eğitilerek tüm yaşam tarzınızı değiştirmeniz ve bunu sürdürmeniz sağlanmalıdır. Gördüğünüz gibi sadece düşük kalorili diyetlerle zayıflamaya çalışmak aslında mucize beklemektir. Unutmayalım, şişmanlık komplikasyonları olan ciddi bir metabolizma hastalığıdır; Sağlıklı ve kalıcı tedavi için çözümü tıpta arayın.

MENÜLER ( 30 dakikalık yürüyüşle beraber 1 haftada 1 kg vermek için oluşturulmuş ortalama menüdür)

1.GÜN

SABAH

1 bardak az yağlı süt

3 yemek kaşığı müsli

2 mandalina

ÖĞLEN

1 dilim ekmek

5 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği

3 yemek kaşığı yoğurt

Bol salata

İKİNDİ

1 paket diyet bisküvi

1elma

1portakal

AKŞAM

1 dilim ekmek

1 tane ızgara tavuk baget

Haşlanmış brokoli

1 bardak ayran

Bol salata

YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

1 küçük armut

2.GÜN

SABAH

1 dilim çavdar ekmeği

1 dilim peynir

Çeri domates, maydonoz, marul

2 tane ceviz

1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

ÖĞLEN

1 kase yayla çorbası

5 yemek kaşığı menemen

Bol salata

1 elma

İKİNDİ

1 tane kepek ekmeğine yağsız tost

1 bardak ayran

AKŞAM

1 dilim çavdar ekmeği

1 tane ızgara orta büyüklükte balık

Bol salata

GECE YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

1 tane light meyvalı yoğurt

3.GÜN

SABAH

3 Yemek kaşığı yoğurt

2 tane kuru incir

5 tane badem

ÖĞLEN

5-6 yemek kaşığı kurufasulye

2-3 yemek kaşığı bulgur pilavı

1 kase cacık

Salata

İKİNDİ

Yarım paket diyet bisküvi

1 tane armut

AKŞAM
4-5 yemek kaşığı yumurtalı ıspanak

3 yemek kaşığı yoğurt

1 dilim tam tahıllı ekmek

Salata

GECE YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

1 tane portakal

4. GÜN

SABAH

Yarım sokak simiti

1 dilim az yağlı peynir

Çeri domates, biber, maydonoz

1 tatlı kaşığı reçel

Şekersiz çay veya kahve

ÖĞLEN

1 kase domates çorbası

1 tane ızgara tavuk baget

Bol salata

1 bardak ayran

İKİNDİ

2-3 grisini

1 dilim peynir

Sütlü neskafe

1 kivi

AKŞAM

4-5 yemek kaşığı kıymalı kabak

1 dilim ekmek

1 bardak ayran

Salata

GECE YATMADAN ÖNCE

1 armut

5. GÜN

SABAH

1 tane yağsız kepek ekmeğine tost

1 portakal

Şekersiz çay veya kahve

ÖĞLEN

5-6 yemek kaşığı patates püresi

1 tane hamburger köftesi

1 bardak ayran

Salata

İKİNDİ

1 küçük bardak süt

3 yemek kaşığı müsli

1 elma

AKŞAM

1 dilim ekmek

Yoğurtlu fırında karnıbahar

Salata

GECE YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

2 mandalina

6. GÜN

SABAH

1 dilim ekmek

1 tane haşlanmış yumurta

5 tane zeytin

Çeri domates, maydonoz

1 portakal

ÖĞLEN
4- yemek kaşığı peynirli makarna

3 yemek kaşığı yoğurt

Salata

İKİNDİ

Yarım paket diyet bisküvi

Sütlü neskafe

3 tane kuru kayısı

AKŞAM

1 dilim ekmek

Orta büyüklükte fırında balık

Salata

GECE YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

1 tane light meyvalı yoğurt

7. GÜN

SABAH

1 dilim ekmek

1 dilim peynir

Çeri domates, biber ,maydonoz

ÖĞLEN

4-5 adet etli lahana sarması

Salata

1 bardak ayran

Yarım ayva

İKİNDİ
4-5 yemek kaşığı leblebi

1 bardak ayran

1 elma

AKŞAM

1 kase mercimek çorbası

2-3 adet etli lahana sarması

3 yemek kaşığı yoğurt

Salata

GECE YATMADAN 3 SAAT ÖNCE

1 kivi

Dr. Ayça Kaya

Leave a Reply

Şeyda Coşkun
Ahmet Maranki
Şifalı Yemekler

İbrahim Saraçoğlu
Canan Karatay
Prof Dr O. Müftüoğlu
Suna Dumankaya
Taylan Kümeli
Dr. Feridun Kunak
Haluk Saçaklı
Erkan Topuz
Mehmet Öz
Ebru Şallı
Dr Gürkan Kubilay
Suat Arusan
Ender Saraç
Ömer Coşkun
KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME
Güzellik & Bakım
Diyet
Şifalı Bitkiler
Gün Gün Hamilelik
Ameliyat Görüntüleri
3000 TIP DOKTORU
Yeni SGK Yasası
Alışveriş & İndirim
Fıkralar
İstanbul Rehberi
Tatil Seçenekleri
Şarkı Sözleri